Firebird Serverda Servis kilitlenme problemi

Firebird ve Interbase veritabanları ve SQL komutlarıyla ilgli sorularınızı sorabilirsiniz. Delphi tarafındaki sorularınızı lütfen Programlama forumunda sorunuz.
Kullanıcı avatarı
gkimirti
Admin

Firebird Serverda Servis kilitlenme problemi

Mesaj gönderen gkimirti »

Firmamızda kullandıgımız db ve program yaklasık 1,5 senedir sorunsuz buyuyerek hic sorun cıkartmııyordu, sistemimiz soyle:
W2k Server Sp4 Çift PIII 1000 işlemci 1GB RAM Server üzerinde
Firebird-1.5.0.4306 sürüm yüklü....
db boyutu 65 MB civarında...
aynı anda 5-10 civarı kullanıcı bulunmakta...

tam olarak neden kaynaklandıgını bilmiyorum ama ya ben delphi 2006 ya gectigimde kullandıgım ibx bilesenlerinde bir nane var, yada son gunlerde firebird 1.5.3 sürümü yayınlanınca 1.5 i uninstall edip 1.5.3 u kurunca bu sorunlar basladı...

problemi soyle özetleyeyim :

Server da herşey normal (hız performans herşey güzel...) belli bir zaman sonra calısan uygulamalar kilitleniyor, ibexpert ile baglanmıya calısıyorum o da klitleniyor, oyle bekliyor uzunca bir sure
Server a bakıyorum fbserver servisi calısıyor gorunuyor...
bir kapatıp yeniden baslatıyorum ama bir kac dakika servisi kapatmaya ugrasıyor sonunda "servis kapatılamadı" gibi bir hata mesajı veriyor, servis durumu "Stoping" seklinde kalıyor bu sefer
5 dakika falan sonra bakıyorum tamamen kapatılmıs...

bu problemin cok sık aralıklarla nüksetmesi üzerine hersey, kaldırıp Fb 1.5.0 (eskiden kullandıgım sürümü) ı kuruyorum, aynı kullanıcı ayarları alias ve conf dosyalarını kopyalayıp tekrar baslatıyorum, belli bir sure gecince yine yukarda anlattıgım gibi oluyor,
Dün bu sorun yüzünden Server PC yi kapatıp acmayı bile denedim, dün aksam herseyi calısır temiz bir vaziyette bırakmıstım ama sabah aynı durumla karsılastım,
Fb server log dosyasını buraya yapıstırıyorum,
SERVER (Client) Mon Feb 06 15:14:31 2006
Guardian starting: F:\Firebird_1_5\bin\fbserver.exe

SERVER (Client) Mon Feb 06 16:01:55 2006
F:\Firebird_1_5\bin\fbserver.exe: normal shutdown

SERVER (Client) Mon Feb 06 16:01:55 2006
Control services error 1061

SERVER (Server) Mon Feb 06 16:09:25 2006
INET/inet_error: accept errno = 10004

Shutting down the Firebird service with 3 active connection(s) to 1 database(s)

INET/select_wait: select failed, errno = 0

SRVR_multi_thread/RECEIVE: error on main_port, shutting down

SERVER (Client) Mon Feb 06 16:11:13 2006

SERVER (Client) Mon Feb 06 16:11:23 2006

SERVER (Client) Mon Feb 06 16:11:23 2006

SERVER (Client) Mon Feb 06 16:11:29 2006

SERVER (Client) Tue Feb 07 09:57:25 2006

SERVER (Client) Tue Feb 07 09:57:25 2006

SERVER (Server) Tue Feb 07 10:04:55 2006

Shutting down the Firebird service with 2 active connection(s) to 1 database(s)

INET/inet_error: accept errno = 10093

SERVER (Client) Tue Feb 07 10:05:43 2006

errno = 10004 bu hata numarasından biraz arastırma yapuınca birkac kisininde benzer sorunları ib6.0 üzerinde yasadıgını gordum,
w2k sp4 de dttcp.sys dosyasından falan bahsetmis bir eleman sp3 deki ile degistir duzelir gibi bir seyler yazmıs...
Benim kafamı kurcalayan aylardır boyle bir sorun yasamaz iken birden sık sık bu problemin meydana gelmesi...
Su an icin bir problem yok gorunuyor ama ne kadar surer bilemiyorum.

Not: Firmadaki server a internet uzerinden bolgelerimizden (izmir ve bursa) aynı program ile baglantılar yapılmakta. bu sorunlar cıktıgında dısardan bir baglantıda oluyor sanki (tam emin degilim ama)
ÜŞENME,ERTELEME,VAZGEÇME
aLonE CoDeR
Kıdemli Üye

Re: Firebird Serverda Servis kilitlenme problemi

Mesaj gönderen aLonE CoDeR »

Selamlar.
gkimirti yazdı:Not: Firmadaki server a internet uzerinden bolgelerimizden (izmir ve bursa) aynı program ile baglantılar yapılmakta. bu sorunlar cıktıgında dısardan bir baglantıda oluyor sanki (tam emin degilim ama)
Bu konu üzerinde araştırma ve test yaptınız mı kısmen de olsa?Aynı santral üzerinde bağlantı olduğunda pek sorun olmuyor ancak santral ve sağlayıcılar değiştikçe bu olay kilitlenme noktasına kadar geliyor..Avusturya'dan bağlantı denemesi yaptık, tabloların açılmasını beklemekten vazgeçmiştik..Ancak aynı santral üzerinden (yaklaşık 600 metre..) bağlantıda tabloların açılması 8 saniye falan sürüyor..

Kolay gele..
Kullanıcı avatarı
Terminator
Üye

Mesaj gönderen Terminator »

İletişimden kaynaklanan bir sorun var sanırım.
Serveri upgrade etmişsin ama, uzak clientların dll lerini güncelledin mi?
onlardan bazıları eski/farklı/sorunlu olabilir mi?
windows sistemlerinde de bir sürü bug ve side effectler var zaman zaman hortluyor. ram kullanım oranındaki bir farklılık, yeni bir sistem fonksiyonu kullanmak gibi..
İletişim portunu dinleyerek hangi client üzerinden ne yoğunlukla işlemler olduğunu gözetleyip sorunun kaynağını bulabilirsin.
Firebird Foundation Member #208
http://www.firebirdsql.org
Kullanıcı avatarı
gkimirti
Admin

client larda hala eki gds32.dll kullanılıyor
gercekten bundan kaynaklanabilir mi?
ama sonra eski fb sürümüne getirdigim halde yine sorun yasadım...
ÜŞENME,ERTELEME,VAZGEÇME
Kullanıcı avatarı
Terminator
Üye

gkimirti yazdı:client larda hala eki gds32.dll kullanılıyor
gercekten bundan kaynaklanabilir mi?
ama sonra eski fb sürümüne getirdigim halde yine sorun yasadım...
kaynaklanır. clientların da güncel olması elzemdir. özellikle application server interface kullanmıyorsan etkilerini doğrudan görürsün.
sorun yaşadığın anlarda taskmanageri gözlemelisin, hangi prosesler faal,
ne kadar thread var, virtual RAM düzeyi disk I/O aktivitesi gibi.
olay sadece bir protokol türbülansı bile olabilir.
en güzeli sil at o win2kyı, ya ücretisiz iyi bir linux kur, ya da XP SP2 kur.
veritabanını ibexpertle ya da gfix ile bir validation ve mendotary yapmayı da dene belki bozuk sayfa oluşmuştur o eski windowslara güvenilmez.
diskchk de yap cluster crosslink bile oluşmuş olabilir.
ya da sisteme bi yama yaptıysan veya bi program kurduysan değişen bir sistem kaynağının yan etkisi bile olabilir.
Kullanıcı avatarı
freeman35
Admin

Mesaj gönderen freeman35 »

Ali nin dediklerine ek benim aklıma gelen öncelikle bu versiyon değişikliklerinde mutlaka backup - restore kullan. Bahsettiğin hatayla bende bir kez karşılaştım. Task manager dan CPU ya bakarsan zaten tavana fırlamış olarak görürsün :) Bende anlam verememiştim. Server 2003 tü FB 1.5.2 ben makinayı reset ledim tekrarlamadı. Emin değilim ama makinada çift ethernet vardı ve bilgisayarı ( :?: ) parmaklamamış ethernetin biri devre dışıydı. driver ını yükleyip resetledim birdaha sorun çıkmadı. Belki FireWall larda sorun olabilir. uninstal edip kaldırdığın için salak mikisoft bu yeni program diyor bazen gds32.dll olmasına rağmen. FW ve protokolleride kontrol et bence

Kolay gele
ZAGOR TENAY TÜRK'tür... TÜRK kalacak...
Zoru başarırım, İmkansız zaman alır
FreeMan 35.5

Soru sormaya üşenmiyorsan, sorunun çözümünü yazmaya da üşenme !!!
Kullanıcı avatarı
MicroChip
Kıdemli Üye
İletişim:

Mesaj gönderen MicroChip »

Aynı sorun dün server1 imde bugun de server2 imde meydana geldi. Benim kullandığım ise interbase 6.0

durup dururken ib hizmeti uçmuş vt ye bağlanılamıyo ama guardion çalışıyo. tabi vt lerin de indexleri bozulmuş.

bu haldeyken interbase i tekrar kaldırıp kurdum vt nin indexleri bozuk olduğu için tekrar ib hizmeti uçtu. :D

Bu sefer vtleri backup restore ile düzenleyip yeniden bağlandım tabi interbasei de kaldırıp baştan kurdum sorun düzeldi.

Peki bu sorun niye çıkmıştır durup dururken... Tahminimce index bozulduğunda bu olay meydana geliyor (izlenimlere göre) ama durup dururken index neden bozulur bu sefer? :D

saygılar...
Kafkas Kartalı Kabarday
Sitesi!= http://www.ahmetceylan.com
Resim
Kullanıcı avatarı
Terminator
Üye

MicroChip yazdı:Aynı sorun dün server1 imde bugun de server2 imde meydana geldi. Benim kullandığım ise interbase 6.0

durup dururken ib hizmeti uçmuş vt ye bağlanılamıyo ama guardion çalışıyo. tabi vt lerin de indexleri bozulmuş.

bu haldeyken interbase i tekrar kaldırıp kurdum vt nin indexleri bozuk olduğu için tekrar ib hizmeti uçtu. :D

Bu sefer vtleri backup restore ile düzenleyip yeniden bağlandım tabi interbasei de kaldırıp baştan kurdum sorun düzeldi.

Peki bu sorun niye çıkmıştır durup dururken... Tahminimce index bozulduğunda bu olay meydana geliyor (izlenimlere göre) ama durup dururken index neden bozulur bu sefer? :D

saygılar...
IB 6 borlanda ait beta bir üründür ve 6 senelik o betayı kullanabiliyor olman bile bir mucize bu alemde.
IB 6 dan beri interbaseden kaçbin tane bug temizlendi bilmiyor olmalısınız ki, kullanıyorsunuz.
Windowsdan ve windoza kurulu hizmet ve uygulamalardan kaynaklanan sistem dengesizliklerini de hesaba katmak gerekir. windowsun events loguna bir bakın, firebird.log una da bakın. bütün sistemi check edin, diskinize surface test yapın.
Kullanıcı avatarı
gkimirti
Admin

Bu kilitlenme olayı hala devam ediyor, bir anlam veremedim bir o kadar da arastırdım ama buldugum veriler hep w2k server da tcp/ip ayarları gibi olaylar ile ilgili
en son firebird.log dosyası su
ayrıca events larda firebird ile ilgili hicbir kayıt olmuyor...

bu servisi kapatmaya calısırken
SERVER (Client) Tue Feb 14 09:23:18 2006
hata oldugu bildiriliyor.ekrana bir mesaj penceresinde servisin kapatılamadıgına iliskin bir mesaj geliypr.
ve Servis durumu "Stoping" oluyor...
7 dakika kadar sonra servis kapatılmıs oluyor. ve su mesajları yazıyor log dosyasına.
SERVER (Server) Tue Feb 14 09:30:48 2006

Shutting down the Firebird service with 5 active connection(s) to 1 database(s)

The database F:\UCGEDATA\UCGE.GDB was being accessed when the server was shutdown

sonra tekrar start ettigimizde sorun olmadan calısıyor...

bir not olarak server da 2 ethernet kartı var birisi disable edilmis idi, dun belki ondan kaynaklanıyor diye onuda enable ettim sadece baglantı yok gorunuyor... daha onceki mesajlarda da dedigim gibi bir yılı askın bir suredir bu db ve aynı sistem hic sorun cıkartmıyordu...

aramalarım sonucunda su tarz bilgilere de rastladım:
eger client lardan birisinde network kartı suruculerinde problem varsa buda sorun cıkartabilirmis...

su an kullandıgım sistem FB 1.5.0 clientlardaki gds32.dll de bu versiyona ait...
ÜŞENME,ERTELEME,VAZGEÇME
Kullanıcı avatarı
Terminator
Üye

gkimirti yazdı:Bu kilitlenme olayı hala devam ediyor, bir anlam veremedim bir o kadar da arastırdım ama buldugum veriler hep w2k server da tcp/ip ayarları gibi olaylar ile ilgili
en son firebird.log dosyası su
ayrıca events larda firebird ile ilgili hicbir kayıt olmuyor...

bu servisi kapatmaya calısırken
hata oldugu bildiriliyor.ekrana bir mesaj penceresinde servisin kapatılamadıgına iliskin bir mesaj geliypr.
ve Servis durumu "Stoping" oluyor...
7 dakika kadar sonra servis kapatılmıs oluyor. ve su mesajları yazıyor log dosyasına.

Shutting down the Firebird service with 5 active connection(s) to 1 database(s)

The database F:\UCGEDATA\UCGE.GDB was being accessed when the server was shutdown

sonra tekrar start ettigimizde sorun olmadan calısıyor...

bir not olarak server da 2 ethernet kartı var birisi disable edilmis idi, dun belki ondan kaynaklanıyor diye onuda enable ettim sadece baglantı yok gorunuyor... daha onceki mesajlarda da dedigim gibi bir yılı askın bir suredir bu db ve aynı sistem hic sorun cıkartmıyordu...

aramalarım sonucunda su tarz bilgilere de rastladım:
eger client lardan birisinde network kartı suruculerinde problem varsa buda sorun cıkartabilirmis...

su an kullandıgım sistem FB 1.5.0 clientlardaki gds32.dll de bu versiyona ait...
Yeni versiyon Firebird ve clientları kurmadan sorunun kaynağını bulsan bile bir işine yaramaz. daha önce dediğim gibi, ayrıca windowsa ait sorunlar da var. domain server olarak kullanmıyorsan, w2k yerine bir XP SP2 ya da maliyetsiz linux kursan daha sağlıklı hizmet verecektir.
microsoft ürünlerine dikkat etmek lazım.. aktarma için kurduğum ve hiç kullanmadığım mssql yüzünden aylardır yaşadığım sistem dengesizlikleri uninstalla son buldu mesela...
Kullanıcı avatarı
freeman35
Admin

Mesaj gönderen freeman35 »

Bu eğer 10061 se soket hatasıdır. Bağlanamadığından veriyor. Yani Firewall yada antivirüs özellikle şu illet Norton Internet security si gibi bir şey erişimi engelliyor olabilir.
Bir diğer konuda ethernet kartında problem varsa TCP paketlerinde belki bozulmalar oluyo olabilir.
Önerim sorunun o makinada olup olmadığını test için server makinayı başka bir makinayla değiştirip dene. Ethernet kartınıda değiştirmek belki çözebilir. Birde IP değişikliklerinde Network ü disable enable et. (IT arkadaş söyledi, bende hade leyn demiştim ama bir keresinde sorunum çözülünce aha işte mikisoft demiştim ) :lol:

Kolay gele
ZAGOR TENAY TÜRK'tür... TÜRK kalacak...
Zoru başarırım, İmkansız zaman alır
FreeMan 35.5

Soru sormaya üşenmiyorsan, sorunun çözümünü yazmaya da üşenme !!!
Kullanıcı avatarı
Terminator
Üye

Arkadaşlar,
yeni versiyonu ve yeni client.dll kurun diye kolayıma geldiği için söylemiyorum. aranızda kaç kişi firebirdün checkinsini takip ediyor?

server crash oluyorsa bu dahili bir bugdır, ya da bir sistem bugının yan etkisidir. çünkü vertiabanı sağlığını riske atacak hiçbir işleme devam edilemez ve VT sistemleri bizim ülke insanın lakaytlık felsefesiyle çalışmaz.
windows kitleniyorsa bu, sistem toollarıyla, cihaz testleriyle kolaylıkla bulunabilir.
elektronik cihazlar ve komponentleri biolojik kökenli değildir, çürümeyle, kokmayla, mayalanmayla bozulmaz, her an herhangi bir devre elemanı yanabilir, kopabilir vs vs..
firebirdden kaynaklanan kronik bir bug olsa, dünyadaki binlerce kullanıcı
aynı akıbetle karşılaşırdı.
Hepsini onaylamasam da, einstenin katıldığım bir sözü vardır:
"sahip olduğunuz sorunları içinde bulunduğunuz bilinçlilik seviyesiyle çözemezsiniz" der.
sorunlarınıza 3. göz olarak, karşıdan ve nesnel bakmayı deneyin.
Kullanıcı avatarı
Terminator
Üye

pekala,
yine FB dışına çıkmam gerekiyor,
microsoftun gönülsüz de olsa son bir desteğini vereyim..

http://www.firebirdsql.org/index.php?op=doc&id=userdoc

buradan firebird hata kodlarını öğrenebilirsiniz, ama logdaki sorun FB değil, sisteme ait iletişim hataları olduğu açıkça yazıyor.

http://search.microsoft.com/results.asp ... US&q=10004

buradan da windows hata kodlarını öğrenebilirsiniz 10004 gibi.
Kullanıcı avatarı
Kuri_YJ
Moderator
İletişim:

Mesaj gönderen Kuri_YJ »

Selamlar,

Gökmen'im Gözüm :) Doğan okumuş senin sorunu, incelemiş sanırım ve diyor ki
W2K'nın SP4'ünü bir daha geç ve FB Server olarak da Classic Kursun diyor. Muhtemelen kurduğun programlardan biri winsock'ları ezmiş kendi socketlerini yerleştirmiş.
Winsock'ların senkron veya asenkron çalışma metodolojileri ile ilgili birşeylerden bahsetti.

Bir de bunu dene bakalım.

Kolay Gelsin
Kuri Yalnız Jedi
Harbi Özgürlük İçin Pisi http://www.pisilinux.org/
Kullanıcı avatarı
gkimirti
Admin

ben de yaptıgım arastırmalardan socketlerde bir sorun oldugunu gordum, programda ve isleyiste iki degisiklik yaptım
1. dısardan gelen baglantıları kapattım
2. indy bilesenleri ile 8090 portu uzerinden dosyanın guncel surumu varmı diye sorgulatarak dosya guncellemesi yapıyordum, burda bir degisiklik yaptım ama muhtemelen de benim yaptıgım (guncelleme icin) socket baglantısından problem oluyor...
olaylar su sekilde gelisiyor olabilir...
w2k socket haberlesmesinde bir sekilde tum socketleri blokluyor, firebird 3050 den haberlesiyor, ve o andaki baglantılar da acık fbserver da bunların kapanmasını bekliyor, servis kapatılırken hata veriyor, yada buna benzer bir sey iste

Sonuc olarak dun ve su an bir problem cıkmadı...
degerli fikirlerinden ötürü tüm arkadaşlara teşekkürler...
ÜŞENME,ERTELEME,VAZGEÇME