form edit alanlarda klavye sorunu

FireMonkey ve Mobil uygulama (iOS, Android, Windows Phone) ile ilgili sorularınızı bu foruma sorabilirsiniz.
hakanoguzer
Üye

form edit alanlarda klavye sorunu

Mesaj gönderen hakanoguzer »

merhaba

tuhaf bir hata var
xe7 kullanıyorum.

fmx android uygulama geliştiriyorum.

forma edit alan koyuyorum. birde bir buton ve başka bir formdan edit alana veri aktarıyorum.

ilk forma girince edit alana tıklayınca klavye acılıyor. veri girebiliyorum. sonra buttona tıklayıp diğer formu cağırıyorum. örneğin müşteri listesi. secip (modelresult)formu kapatıp
ilk forma geri döndüğümde artık hiçbir edit alana dokunamıyorum. sanki readonly yada eneble false olmuş gibi. ama değil. combobox larda sorun yok. ama edit alanlarda sorun var. formun reactivite sinde hiçbir kod yok.

aynı sorun telefonun iem numarasını aldığım ama hiç bir form calıştırmadığım üzerinde ancak 2 tane edit alan koyduğum bir formada da var. edit alanlara dokundurmuyor.

nasıl çözülür?

buttun onclick kodunda

...
araekran.ShowModal(
procedure(ModalResult: TModalResult)
begin
...
end;

acılan bu form da ModalResult = mrOK kullanıyorum.
Kullanıcı avatarı
barisatalay
Üye
İletişim:

Re: form edit alanlarda klavye sorunu

Mesaj gönderen barisatalay »

Yapınızı şu şekilde düzenler misiniz.

show yapacağınız hiçbir form otomatik oluşturulmasın onları siz lazım olduğunda oluşturun.
hakanoguzer
Üye

Mesaj gönderen hakanoguzer »

formaları project menusunden formalarda yanlızca anamenu yu ilk açılışta create ediyorum.

diğerlerini örneğin

Application.CreateForm(Tfrmstok,frmstok);
frmstok.show;

şeklinde oluşturuyorum.

bu örnekte de zaten araekran := Tfrm_arama.Create(nil);
şeklinde oluşturmuşum.

örneğin tek form var. üzerinde edit var. onshow yada oncreate de bir fonksiyon ile iem nosunu aldırdığım örnekte bile editler sankı readonly gibi tık yok.
Kullanıcı avatarı
igny
Üye

Mesaj gönderen igny »

merhaba aynı sorunu bende yaşıyorum geçici olarak klavyeyi onenter da klavyeservisi ile gösterip onexit te gizliyorum ama buda klavyenin kafasına göre gizlenip açılmasına sebeb oluyo yani stabil değil pek bilgisi olan varsa cevaplarsa çok işime yarayacak.