cxgrid kolon

Delphi'de kod yazma ile ilgili sorularınızı bu foruma yazabilirsiniz.
alakel
Üye

cxgrid kolon

Mesaj gönderen alakel »

s.a. herkese iyi çalışmalar. runtime zamanında veritabnındaki alanlardan istediğim kadarını cxgride aktarmak istiyorum. ve kolon adınıda kullanıcı istediği adı verecek. veritabanında 30 tane alan var. bunlar a1,a2,a3...... a30. başlangıçta cxgridde sadece a1 var. kullanıcı isterse a2,a3,a4 ..... a30 a kadar alan ilave edecek. ve kolon adını kendi belirleyecek. örneğin B01, B02 gibi. formda araştırdım ama bulamadım. bu mümkünmüdür. teşekkürler.
Kullanıcı avatarı
unicorn64
Üye

Re: cxgrid kolon

Mesaj gönderen unicorn64 »

cxgrid.columns yada cxgrid.gridview.columns gibi bir ifadeyle kolon özelliklerine erişilebiliyordu sanırım.
columns.visible ve columns.header şeklinde de görünüp görünmeme ve başlık kısmı ayarlanması lazım, şuan bende yok tam hatırlamıyorum. ilk başta tüm kolonları eklersin,sadece ilk kolonu visible yapıp başlığını default bişey verirsin, sonra kulanıcın düzenlemesi için bi ekran yapar oradan ayarlamaya göre de gerekli düzenlemeleri yaparsın.

cxgrid kolon ayarlarını registry de saklayabiliyor, formun kapanışında saklar, form açılışında geri yüklersin, ayarladığı şekilde görür kullanıcı.

düzenleme ekranı için de valuelisteditor yada listview kullanılabilir, checkbox özelliği aktifleştirilip checkbox ı işaretlenen kolonları gösterirsin, başlığı da kullanıcının girdiği başlığı kullanırsın...
bazen yükselmek için önce dibi görmek gerekir...

forumda soru sormadan önce bakılmalı bence
daha fazlası için...

yürümeyi öğrenmeden koşmaya çalışanlar için, tökezleyip düşmek kaçınılmazdır...

Resim
alakel
Üye

Re: cxgrid kolon

Mesaj gönderen alakel »

çok teşekkür ederim. yazdıklarınız bana yön verdi ve yaptım. mahaller diye bir tasarım yaptım. ve bu kodla hallettim

tabloya b1,b2,..... b30 diye alan koydum kullanıcı yeni başlık adını buraya girecek. k1,k2.... k30 diye alan koydum dbcheckboxlarıda bu alna bağladım. ve dbcheckbox ın click olayına da aşağıdaki kodu yazdım. tabi tüm alanlarıda baştan visible sini false yaptım

if cxdbcheckbox1.Checked then
begin
tesisatmetraj.cxGrid2DBTableView1A1.Visible:=true;
tesisatmetraj.cxGrid2DBTableView1A1.Caption:=dm.TESISATMETRAJB1.Text;
end
else
begin
tesisatmetraj.cxGrid2DBTableView1A1.Visible:=false;
end;

yapmak istediğim bir sorun daha var kolon adını dik yazdırmak istiyorum.