DataSnap Server WAN app bağlantısı mümkün mü?

FireMonkey ve Mobil uygulama (iOS, Android, Windows Phone) ile ilgili sorularınızı bu foruma sorabilirsiniz.
bilrax
Üye

DataSnap Server WAN app bağlantısı mümkün mü?

Mesaj gönderen bilrax »

daha önce bu konuyla ilgili başlıklar açılmış ve ben çok basit bir noktada takılıyorum.

internet üzerinden datasnap mysql e bağlanırken android app deki TSQLconnectore server ip si ni giriyoruz. örneklerde local ağ üzerinden yapılmış hep. internet üzerinden datasnap server a bağlanmak için android uygulamada host adresi olarak datasnap serverin ip adresini yazıyorum ve modemden 211 portunu açtım. güvenlik duvarı zaten datasnap server çalılştığında izin istiyor veriyorum. ben nerde yanlış yapıyorum acaba!!

örneğin database dosyam ve datasnap serverim 90.80.80.80 wan ip li makinamda
bu makinanın lan ip si 192.168.1.20

datasnap server fdconnection server a 127.0.0.1 veya localhost yazmakta bi sıkıntı yok sanırım

fakat android app de sqlconnection nasıl düzenlenecek orasını pek bilemedim
local ağ için bağlantı düzenlenirken

hostname : 192.168.1.20 veya localhost veya 127.0.0.1
port : 211
communication protocol : TCP / IP

WAN İÇİN BU DÜZENLEME NASIL OLMALI

hostname : 90.80.80.80
port: 211
communication protocol : http (ben bu kısmı tcp ip olarak denemişim şimdi yazarken dikkatimi çekti.. bi değiştireyim bakıyım)

android app den mysql veri tabanına erişip görüntüleme-değiştirme ve silme işlemleri daha farklı ve kolay bi şekilde yapılabilrmi ya da bu yöntem üzerinden nasıl ilerlemek gerekiyor.

yardımlar için şimdiden teşekkür ederim
bilrax
Üye

Re: DataSnap Server WAN app bağlantısı mümkün mü?

Mesaj gönderen bilrax »

Portları açtım modemin ve bilgisayarın güvenlik duvarlarını kapattım... 300 defa denedim olmuyor.. başka bir ağdan bağlanmak istediğimizde (internet üzerinden) connectorun hostname kısmına ip adresi belirtmemiz yeterli olmuyormu.. başka ne yapmak lazım.. çok gerildim :D

yerel ağda (dahili ağ) sorunsuz bağlanıyor ama uzak ağa gelince tırttt :(

datasnap server bu işi yapmıyormu.. datasnap rest applitation üzerindenmi gitmek gerekiyor?
bilrax
Üye

Mesaj gönderen bilrax »

2 gündür kimle konuştuysam hep aynı noktada birleşiyoruz sizin gibi.

benim anlamadığım bütün güvenlik duvarlarını kaldırmama rağmen ve portlar açık olmasına rağmen neden bağlanmıyor.. çok saçma geliyo bana anlam veremiyorum..

sanırım çözüm yolu olarak VPS sunucu kiralıcam ve ordan ilerlemeye devam edicem.

bu sıkıntıyla ilgili video hazılayıp paylaşıcam inşallah bugün burda..

ilginiz için teşekkürler
Kullanıcı avatarı
Opt2000
Üye

Mesaj gönderen Opt2000 »

Merhaba,

Bence ufak bir detayı gözden kaçırıyorsunuz. Kullandığınız IP modeminizin IP'si, bilgisayarınızın değil. Dolayısıyla program aslında modeme bağlanmaya çalışıyor. Sizin yapmanız gereken, modemden kullandığınız porta gelen verileri sunucu programın olduğu bilgisayara yönlendirmek.

İyi çalışmalar
bilrax
Üye

Mesaj gönderen bilrax »

Opt2000 yazdı:Merhaba,

Bence ufak bir detayı gözden kaçırıyorsunuz. Kullandığınız IP modeminizin IP'si, bilgisayarınızın değil. Dolayısıyla program aslında modeme bağlanmaya çalışıyor. Sizin yapmanız gereken, modemden kullandığınız porta gelen verileri sunucu programın olduğu bilgisayara yönlendirmek.

İyi çalışmalar
Onuda atlamadım aslında üstadım.. video hazırladım her adımıyla ilgili ve sonundada Muharrem hocanın çalışmasınıda deneyip videoda paylaştım olmuyor malesef :(

superonline ip sistemi ile alakalı olabileceği ihtimali yüksek basmaya başladı bende video şu an yükleniyor ben linki şimdiden vereyim.

izledikten sonra görüşlerinizi paylaşırsanız çok memnun kalırım

aynı zamanda meraklı olan arkadaşlarada başlangıç için bir kaynak olmuş olur umarım.

https://youtu.be/RQIQBJRNd3s

...
bilrax
Üye

Mesaj gönderen bilrax »

An itibariyle 2 haftadır superonline yüzünden uğraştığımı farkettim.. videodada gösterdiğim üzere modemin ip si 100. xx.xx.xx li bir şey, tarayıcılardan my ip diye arattığımda çıkan ip 212.xx.xx.xx li bir şey. aradım adamları 2. defa konuştum statik ip almazsanız olmaz diyorlar aylık 9 tl para istiyorlar :D

modem kendi ip si (100. xx olan ) üzerinden internete açılırken sistemleri 2. bir sanal ip veriyormuş (212.xx olan) ve ben açtığım portlara dış ağlardan bu nedenden dolayı erişemiyormuşum.. 9 lira ver her ay demeye getirdiler sinir oldum.

bunada bir çözüm bulunur belkide ama bu kadar debelenmeye ne gerek var.. uygun fiyatlı sanal sunucu (VPS) hizmeti veren bir yer bulsam iyi olacak gibime geliyor. Önerebileceğiniz fiyatı uygun bir firma varmıdır?
bilrax
Üye

Mesaj gönderen bilrax »

eyvallah ramazan hocam.. An itibariyle kdv dahil 14 papele VDS sunucu aldım attım Datasnap serveri ve çalışıyo canavar gibi ;)

9 tl ye statik ip alacağıma 14 tl ye sunucu kiralamak daha mantıklı..

teşekkür ederim düşüncelerni paylaştığın için..
Kullanıcı avatarı
greenegitim
Üye

Mesaj gönderen greenegitim »

bilrax yazdı:eyvallah ramazan hocam.. An itibariyle kdv dahil 14 papele VDS sunucu aldım attım Datasnap serveri ve çalışıyo canavar gibi ;)

9 tl ye statik ip alacağıma 14 tl ye sunucu kiralamak daha mantıklı..

teşekkür ederim düşüncelerni paylaştığın için..
Hocam 14 tl ye nerden aldınız özel değilse paylaşabilirmisiniz hiç o fiyata görmedim :)
Mücadele güzelleştirir!
bilrax
Üye

Mesaj gönderen bilrax »

Sunucu Dünyası diye bi firma hocam.. şimdilik güzel gibi gözüküyor tavsiye ederim

https://www.sunucudunyasi.com
Kullanıcı avatarı
greenegitim
Üye

Mesaj gönderen greenegitim »

bilrax yazdı:Sunucu Dünyası diye bi firma hocam.. şimdilik güzel gibi gözüküyor tavsiye ederim

https://www.sunucudunyasi.com
Hocam örnek windows sunucu kiraladık remote desktop ile bağlanıp mı işlemlerimizi gerçekleştiriyoruz yoksa linuxtaki sunucular gibi ssh gibi birşeylemi
Mücadele güzelleştirir!
bilrax
Üye

Mesaj gönderen bilrax »

greenegitim yazdı: Hocam örnek windows sunucu kiraladık remote desktop ile bağlanıp mı işlemlerimizi gerçekleştiriyoruz yoksa linuxtaki sunucular gibi ssh gibi birşeylemi
remote desktop ile bağlanıyosunuz üstadım.. gayet kullanışlı görünüyor 3 4 gündür sıkıntı yok

ayrıca ek ücretle kolay kullanım için bitakım hizmetleri var ama gerek yok.. uzak masaüstü yeterli oluyor