HTML Help Yardım Dosyası (.chm) Hazırlama

Ön Hazırlık 

HTML Dosyalarının Hazırlanması

HTML Help Workshop programı HTML dosyalarını birleştirerek HTML Help oluşturmaktadır. Yardımın her sayfasını ayrı bir HTML dosyası olarak hazırlayın. HTML dosyalarını herhangi bir HTML editöründe hazırlayabilirsiniz. Bu iş için piyasada bir çok program var. Mesela Microsoft Frontpage.

Dosyalar hazırlanırken normal HTML dosyalarındaki her türlü özelliği kullanabilirsiniz. Resim ekleyebilirsiniz, link verebilirsiniz, yazıtiplerini-renkleri istediğiniz gibi ayarlayabilirsiniz vs.

Yardım Dosyasının Hazırlanması

 

Seçenekler

Şimdi yardım dosyamız için gerekli ayarları tamamlayacağız. Bunun için Change Project Options butonuna () tıklatın ve Options ekranını açın. Burda yapacağımız ayarlar şöyle :

Title :

yardım dosyasının başlığı

Default File :

yardım dosyası ilk açıldığında görüntülenmesini istediğiniz HTML dosyasını seçin.

Language :

bu kısımdan Turkish seçili olarak gelecektir eğer seçili değilse Turkish olarak seçin.

Font :

varsayılan fontlar yerine tercih ettiğiniz bir font varsa onu seçin. Mesela ben verdana daha hoş durduğu için onu seçtim. Character seti Turkish olarak seçin.

Diğer sekmelerde şimdilik bir ayar yapmaya gerek yok, OK ile pencereyi kapatın.

 Pencere Ayarları

Yardım dosyasının görüntüleneceği pencerenin ayarlarını yapmak için Add/modify windows definitions butonuna ( ) tıklatın.

Contents (içerik) Dosyasının Oluşturulması

Index (İndeks) Dosyasının Oluşturulması

 Son Ayarlar ve Dosyanın Oluşturulması

Artık işlemlerimiz bitmek üzere. Yazının bu kadar uzun olması sizi aldatmasın bu yaptıklarımız aslında çok basit işlemler, birkaç kez yaptıktan sonra siz de göreceksiniz. Artık işlemleri bitirip yardım dosyamızı oluşturalım.


Oluşturduğumuz Yardım Dosyasının Delphi'de Kullanılması

Delphi ile birlikte herhangi bir HTML yardım componenti gelmiyor ancak bedava bir component olan EHS'yi indirip, hazırladığımız dosyayı programıma dahil edebiliriz.

EHS'yi www.ec-software.com adresinden indirebilirsiniz.

EHS'yi indirip, kurun. HelpRouter componenti koyup, HelpType özelliğin htHTMLhelp olarak seçin. Daha sonra Delphi'de aşağıdaki komutları kullanarak HTML yardım dosyasını kullanabilirsiniz.

* Yardım dosyasını açmak için : HelpRouter.HelpContent;

* Index kısmını açmak için : Helprouter.HelpKeyword('');

* Belli bir sayfayı açmak için : Helprouter.HelpKeyword('sayfanın_index_ismi');

Bu komutlar genel kullanım için yeterlidir. Component ile gelen örneği inceleyip detayları görebilirsiniz.

bimeks borland component database delphi delphi.net delphi dersleri firebird help interbase makale oracle seminer software sybase veritabanı web