INTERBASE ’e Genel Bakış (Bimeks'ten alıntıdır)

Interbase, kurulum, kullanım ve bakım kolaylıklarını tek bir üründe birleştiren piyasadaki tek RDBMS’tir. Interbase size, geliştirilmiş bir mimarinin gücünü, Java geleceğini ve uygulamalarınızın başarıya ulaşabilmesi için gerekli olan gelişmiş teknolojiyi sunar.
InterClient - tümüyle-Java JDBC sürücüsü sizin istemciye güncelleme zorunluluğundan kurtarır. Versioning Architecture okuma ve yazma yapanlar birbirlerini hiçbir zaman bloke etmezler Etkin Veritabanı, piyasada en çok özelliğe sahip olan tetikleme özelliğini içerir
Event Alerterlar – ile artık veritabanını kontrol etmek yok
Zengin veri tipleri - BLObs, çok-boyutlu diziler Dağıtık veritabanı ortamları için tasarlanmıştır ANSI SQL 92 VAR program ihtiyaçlarınıza uyacak şekilde biçimlendirildi.

UNICODE Uluslararası karakter desteği

Interbase, uygulama geliştiren küçük ölçekli firmalar için ucuz ve kolayca kurulabilen bir çözüm oluştururken; hisse senedi işlemleri, farmakoloji, uzay teknolojisi ve ağ yönetimi gibi kritik işler için yüksek performans sunar. InterBase tam olarak entegre veritabanı isteyen uygulama geliştiriciler için idealdir. InterBase’in belli belirsiz izleri ve düşük bakım gerektirmesi (Veritabanı Yönetimine gerek yoktur) müşterilerinizin InterBase’i varlığını hiç farketmemelerini sağlayarak size rahatlık sağlayacaktır.
InterBase çekici fiyatına karşın farkedilebilir özelliklere sahiptir. InterBase, size veritabanı dünyasının en iyilerini bir araya getirerek ( trigger, BLOb, event-alerter ve Kullanıcı Tanımlı Fonksiyonlar ) veritabanının bakımından başka şeylerle ilgilenme zamanı sağlar.
Versioning ve Optimizing Mimarisi performans kazandırır

MULTI-GENERATIONAL MİMARİ
IntetrBase sunucusu Multi-Generational Mimari üzerine inşa edilmiştir. Multi-Generational Mimari hem işlem yapan hemde karar veren kullanıcıya kendisine özgü Versioning motoru sayesinde hazır bilgi sunulmasını sağlar.
Genellikle veritabanı sunucuları yüksek miktarda kısa, küçük ve basit işlemler olarak tanımlanan OLTP-Online Transaction Processing tipi veritabanı işlemlerini desteklerler . Oysa InterBase Versioning motoru bu eski kısa OLTP tipi işlemleri desteklerken dünyadaki gerçek uygulamalar yarışında da yarışta öndedir çünkü InterBase eş zamanlı olarak uzun zamanlı ve karar-destek tipi işlemleri de desteklemektedir.
Versioning motoru, işlemlerin kayıtlar üzerinde kilite ihtiyaç göstermelerini her zaman önler ve okuma/yazma yapılan işlemler sırasında birbirlerini bloke etmelerini yani çakışma olmamasını sağlar. Diğer veritabanlarından farklı olarak kilitsiz işlemler InterBase’de ek bir programlama gerektirmediği gibi her sorgulama için zaman-uyumlu, tekrarlanabilir sonuç sağlar. Yani InterBase versioning motoru uzun ve kısa süreli işlemlerin aynı anda var olmasını ve tüm işlemlerin veriminin artırılmasını sağlar.

SUPERSUNUCU MİMARİSİ
SüperSunucu mimarisi performansı artırmak için Multi-Generational Mimari ile çalışmaktır. SüperSunucu mimarisi performansı arttırır ve özellikle kullanıcı sayısının fazla olduğu durumlarda sistem kaynaklarının en iyi şekilde kullanımını sağlar. Size cevap süreleri kısa olan daha fazla istemcinin sunucunuza bağlanmasını sağlar. Şimdiye kadarki en yüksek performansı veren multi-thread, paylaştırılmış sunucudur.
Bu mimarinin temel amaçlarından bir tanesi veritabanı istatistiklerini ve kullanıcı bilgilerini bir merkezde toplamaktır. Bu daha sık kullanılan bilgiyi önbellekleyerek bilginin alınması için gereken sürenin iyileştirilmesini sağlar. Ayrıca, veritabanına yapılan istemlerin iyileştirilebilmesi için istemciden gelen her talebi merkezi bir noktada saklar.

Java
Java InterBase ile doğal olarak uyumludur. Javayı ilgi çekici kılan basitlik, sağlamlık, taşınabilirlik ve esneklik gibi bir çok özellik aynı zamanda InterBase’inde özelliklerindendir. Özellikle Borland Jbuilder ile birleştirilince InterClient yüksek performanslı bir JDBC bağlantısıdır.
InterClient, applet olmasını sağlayan ve istemci tarafına çalıştırılması için herhangi birşeyin kurulmasını gerektirmeyen tam ve gerçek bir Java sürücüsüdür! InterClient kolay kurulum demektir çünkü istemci makinelerini istemci kütüphaneleri ile yapılandırmaya gerek kalmamaktadır. Aynı zamanda daha kolay güncelleme de demektir; sunucu üzerinde yapılan veritabanı güncellemelerinin istemci tarafınıda güncellemeyi gerektirmesi ile ilgili kaygılar artık yok.

Kolay bakım ve Yönetim
Çoğu SQL veritabanı sunucu ürünleri genel olarak bakım gözardı edilerek tasarlanmıştır ve tam bilgili bilgi işlem elemanlarının kurmasına, bakımına, ayarlamasına ve yönetimine ihtiyaç duyar. InterBase sadece performans için değil her çeşit veritabanı geliştiricisine hitap edecek ve saatlerce süren bakım gerektirmeyecek şekilde tasarlanmıştır. Sabit denetim gerektirmeyen veya boyutunu değiştirebileceğiniz masaüstü veritabanı uygulamaları gibi entegre uygulamalara ihtiyaç duyduğunuzda düşük bakım gerektiren mukemmel bir çözümdür.

BİR KAÇ DAKİKADA KURULUM
InterBase tek bir komut ile kurulur. Çok az yer tutar ve yüzlerce ayar yapmak zorunda kalmazsınız. InterBase düşük bakım gerektirecek şekilde tasarlandığı için işlemlerinizi optimize eder.

DAHA AZ MASRAF
Ürününüzün masrafını düşünürken aşağıdaki konuları da dikkate alınız:
InterBase bir çok RDBMS’ten daha az belleğe ihtiyaç duyar, böylelikle yüksek performans sağlamak için daha fazla bellek satın almanıza gerek kalmaz.
InterBase’in küçük kodundan dolayı daha fazla sürücü yerine ihtiyaç duymazsınız.
InterBase endüstri standartlarına uyduğu için çok kısa zamanda InterBase’de üretmeye başlayabilirsiniz.
Eğer farklı bir işletim sistemine geçmeyi düşünürseniz, UNIX gibi, uygulamanızın veya veritabanınızın herhangi bir nesnesini tekrar yazmak zorunda kalmadan kolaylıkla taşıyabilirsiniz.
Kısacası, InterBase ile yapılan bir ürünün diğer RDBMS’lerden daha az maliyete mal olur.
bimeks borland component database delphi delphi.net delphi dersleri firebird help interbase makale oracle seminer software sybase veritabanı web