KAYSERİ MANTISI

Merhaba,

14 Aralık 2003 Pazar günü 6. etkinliğimizi yaptık. Bize mantı ikram eden ev sahibimiz Gökmen'e ve eşine, 64 KB'da ne harikalar oluşturulabileceğini gösteren Kuri_TLJ'ye ve katılan tüm arkadaşlara teşekkürler.

İşte resimler :

Toplanmamızın ardından Kuri_TLJ Commodore 64'ünü kurup, 64 Kilobyte bellek ile ne harikalar yapılabileceğini gösterdi. Bazı yerlerde ağzım açık kaldı desem abartmış olmam.

Ali ve Hüseyin.

Kerim ve Fahrettin abi.

Kuri_TLJ iştahla anlatmaya devam ediyor.

Fahrettin abi de o dönemlerde kullandığı Vestel bilgisayarı anlattı.

Toplu çekilmiş bir resim. Sırasıyla; Hüseyin, Kuri_TLJ, Ben, Kerim, Abdülkadir, Recep abi, Fahrettin abi.

Seminerden sonra mantıya geçtik, oyy oyy oyyy. Sağolsun Gökmen ve eşi çok uğraşmışlar. Gerçekten nefis bir mantı olmuştu. Kesene bereket Gökmen hocam.

Kerim ve Hatice Hanım.

Fahrettin abi sözünü tuttu ve 3 tabak mantı yedi. Gördüğünüz gibi Gökmen sofrayı topluyor, Fahrettin abi hala mantı yiyor :)

Abdülkadir ve Recep abi.

Kuri_TLJ'den herkese selam :)

Mantıdan sonra çay ve sohbet.

Ev sahibimiz ve değerli üyemiz Gökmen. 

Resimleri ben çektiğim için fotoğraflarda pek çıkmadım. Sağolsun Ali sen hiç fotoğraf çekilmedin diyerek birkaç resmimi çekti. Onlardan biri.

COMMODORE 64 SEMİNERİNDEN NOTLAR

Seminer için Kuri_TLJ'ye teşekkürler. Forumda daha önce bahsettiği şeyleri, fiili olarak gördük. 64 KB bellekte hem işletim sistemi, hem de komple ofis seti vardı. Word, Excel, Paint, Access işlevinde programlar. Ayrıca basım-Yayın, telefonla konuşma programı gibi birçok uygulama vardı. İşte 1987 yılından resimler :

İşte 64 KB bellekli, 0.99 MHz işlemcili Commodore 64 işleme hazır.

Kuri_TLJ o dönemdeki aktif Türk gruplarının demolarını gösterdi. Türk grupları o dönemde çok aktifmiş ve dünya çapında ünlü gruplar varmış. Hatta scroll (kayan yazı) olayını bilgisayarda ilk bir Türk yazmış. İşte o gruplarda Clique'in bir demosu.

İşte 64 KB bellekte Berkeley tarafından geliştirilen Geos grafik işletim sistemi. Özellikleri çok iyi, beni baya şaşırttı.

Dosyaları sıralama menüsü ve Geos Desktop 2.0'ın tanıtımı.

Yanlışlıkla silinen dosyaları geri kurtarmak için waste basket (çöp tenekesi). 1987'de yapılmış bu özelliği MS ancak 1995 yılında Windows 95 ile yapabilmişti. Çok büyük bir yenilikmiş gibi ballandıra ballandıra da anlatmışlardı.

İşte Excel benzeri geoCalc. Görüldüğü gibi çeşitli formatlar, yazı şekilleri, formüller gibi gerekli birçok özelliği içeriyor.

Bu da genel bir ekran. Desktop Publishing (dergi ve gazete basımı için bir program), Word Processing (şu andaki Word benzeri bir program), Spreadsheets (Excel benzeri program), Paint, hesap makinası, telefonla konuşmak için program gibi birçok program vardı.

Benim çok zevk aldığım bir seminer oldu. Kuri_TLJ bunu makale haline getirirse, severek sitede yayınlarız :)

İyi günler.

bimeks borland component database delphi delphi.net delphi dersleri firebird help interbase makale oracle seminer software sybase veritabanı web