NASIL PROGRAMCI OLUNUR

Bana en çok sorulan sorulardan birisi de nasıl programcı olurum. İyi bir programcı olmak için neler yapmam gerekir tarzı sorular. Aşağıya görüşlerimi sıraladım. Eklemek istediğiniz şeyler olursa lütfen bana gönderin.

1. Öncelikle Windows'u çok iyi bilmeniz lazım. Windows'u en ince noktalarına karıştırın. Elinizdeki kitapları okuyun, dergilerin verdiği ipuçlarını deneyin, registry'i karıştırın... öyleki windows'un girmediğiniz köşesi kalmasın.

2. Programcılık tecrübe işidir. Öncelikle bir kaç kitap okuyarak baslamanız iyi olur. Kitapları okuyarak programlama ortamı, Object Pascal'ın yapısı, ve veritabanlarının genel yapısı hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz.

3. Delphi ile daha çok veritabanı programcılığı yapılmakta. Veritabanını etkin kullanmak için de SQL'i iyi bilmeniz lazım. Bunun için SQL bilmiyorsanız en kısa zamanda öğrenmelisiniz. Sitemde veritabanı bölümünde SQL ile ilgili yazılar bulabilirsiniz.

4. Artık tüm programlar internet yönüne doğru kaymakta. Bunu da göz önünde bulundurmak lazım.

5. Bundan sonrası tamamen tecrübe işi. Artık program yazarken karşınıza çıkan problemleri çözerek, bilgi haznenizi genişleterek yola devam.

Kolay gelsin. Programcılık yolunda size başarılar dilerim.İyi çalışmalar.

bimeks borland component database delphi delphi.net delphi dersleri firebird help interbase makale oracle seminer software sybase veritabanı web