SQL CÜMLESİNİ QUERY'E EKLEMEK

SQL cümlesini Query'e ekleme olayı genelde karıştırılıyor. SQL cümlesini  yazabildikten sonra, bunu Query'e eklemek basit bir olaydır. Dikkat edilmesi gereken birkaç husus var, bunlar:

1. Delphi'de bir stringe tek tırnak (') eklemek için kodda iki tane tek tırnak koymanız lazım. Mesela Tarihlerde TARIH>'01.01.2003' diyecekseniz, kodda :

Query1.SQL.Add('........ TARIH>''01.01.2003'');

şeklinde yazmanız lazım.

2. Stringleri + ile birbirine bağlıyoruz. Diyelimki yukardaki örnekteki Tarih'i, Edit1'den almak istiyorsunuz; bu durumda tek tırnaklara da dikkat ederek

Query1.SQL.Add('........ TARIH>''' + Edit1.Text + '''');

* TARIH> den sonra 3 tane tek tırnak var, bunlardan ikisi tarihten önceki tek tırnak için, sonuncusu ise o stringin bitiş tırnağı.

* en sonda 4 tane tek tırnak var. ilki stringin açış tırnağı, sonraki ikisi tarihi kapatmak için tek tırnak, en sonuncusu da stringin bitiş tırnağı.

3. Eğer SQL Cümleniz uzun ise alt alta birkaç tane Add satırı şeklinde eklemek daha uygun olur :

Query1.SQL.Add('satır1');
Query1.SQL.Add('satır2');
.....

4. En son cümlenizi kontrol etmek istiyorsanız, Query'i açmadan önce aşağıdaki komutla, eklediğiniz SQL cümlesini görüp nerde yanlış yaptığını anlayabilirsiniz.

ShowMessage(Query1.SQL.Text);

Kolay gelsin.

bimeks borland component database delphi delphi.net delphi dersleri firebird help interbase makale oracle seminer software sybase veritabanı web