aplication.terminate sorunu

Delphi'de kod yazma ile ilgili sorularınızı bu foruma yazabilirsiniz.
61_soner_61
Üye

aplication.terminate sorunu

Mesaj gönderen 61_soner_61 »

arkadaşlar ben prgramımda serial kontrolü yaptırtıyorum proje ilk açılışta splash form yüklenirken program sisteme kaytılımı değilmi diye kontrol ettirip form açtırıyorum eğer kayıtlı değilse kayıt formu gösteriyorum buraya kadar herşey tamam ama bu formda kullanıcı çıkş butonuna basınca aplication.terminete komutu işlev görüyor ama program direk kesilmesi gerekirken splash form yklenip diğer formlar ekranda bi görünp sonra kayboluyor yani ondan sonra kapanıyor yani bu esnada veri tabnına bağlanma komutlerı bile çalışıyor bunu nasıl önlerim programı direk olarak nasıl keseblirim
Kullanıcı avatarı
Lost Soul
Üye
İletişim:

Re: aplication.terminate sorunu

Mesaj gönderen Lost Soul »

Halt; komutunu kullanabilirsiniz ama pek makbul bir komut değildir.
Terminate uygulama sonlanmadan önce bileşenlere son arzusunu sorar Halt komutu ise direk giyotini vurur. :)
61_soner_61
Üye

ekte örnek olarak koydum hocam kullanıcı girişi formunun show olayını işaretleyip delphide derleyin bakın serial formu çıkıyor kapat dedğimde kullanıcı girişi formunun show kısmındaki komutları çalıştırıyor
Dosya ekleri
örnek.rar
(181.69 KiB) 90 kere indirildi
Kullanıcı avatarı
Rew33
Üye

Mesaj gönderen Rew33 »

büyük ihtimalle splash formunu ana formun creatine yazmışsındır.bu gibi işlemleri projenin view source kısmına yazın.böylece ana forum hiç açılmadan işlerinizi tamamlarsınız.
Kimseye hiçbir şey öğretemem, sadece onların düşünmelerini sağlayabilirim.
SOKRATES
61_soner_61
Üye

splash formu proje yüklenirken oluşturup free ediyorm ekte var alıp bakabilirsiiniz nerde yanlış olduğunu daha iyi görebilirsiniz ama hata değil burda başka bişey var formların show olaylarındaki komtlar çalışıyor bben çıkş diyince anında programı kesp kapatmalı
Kullanıcı avatarı
Rew33
Üye

Mesaj gönderen Rew33 »

örneği indirdim kodlarına biraz göz geçirdim.herkesin kendine göre bir yolu vardır ama ;

Kod: Tümünü seç

sp:=Tsp.Create(Application);
try
sp.Show;
Application.CreateForm(Tkul, kul);
  Application.CreateForm(Tana, ana);
  Application.CreateForm(Tser, ser);
  finally
sp.Free;
end;
  Application.Run;
bu kodda projendeki tüm formları daha proje çalışırken create ediyorsun.

sp.Show;
komutunda formu oluşturuyorsun ama kodun devam etmesine izin veriyorsun,
bence ilk önce splash formunu create et splash formunun create anında serial formunu oluştur ve değerlerini kontrol et.eğer sorun yoksa devam et eğer bir sorun varsa;

application.terminate;
exit;
kodu buşekilde düzelt,bu sayede exit komutundan sonra ki komutlar işlemez,projen kapanır.
Kimseye hiçbir şey öğretemem, sadece onların düşünmelerini sağlayabilirim.
SOKRATES