İnsert İşleminde Kolon Sorunu

Firebird ve Interbase veritabanları ve SQL komutlarıyla ilgli sorularınızı sorabilirsiniz. Delphi tarafındaki sorularınızı lütfen Programlama forumunda sorunuz.
PCkoliq_55
Üye

İnsert İşleminde Kolon Sorunu

Mesaj gönderen PCkoliq_55 »

Merhaba arkadaşlar
c# projemde firebird veritabanı kullanıyorum şöyle bir sorunla karşı karşıya kaldım.Bir personel tablom var ve tabloda personele ait 20-25 arası bilginin tutulacağı alan var
bu alanlar insert yaptıgımda kayıt olmuyor.procedure de aynı şekilde işlem yapmıyor.Tablodaki kolon sayısını 7 ye düşürdüğümde kayıt gerçekleşiyor acaba bir sütun limiti mi var bilgilendirirseniz sevinirim
firebird 2.1.3 kullanıyorum
omurolmez
Üye

Re: İnsert İşleminde Kolon Sorunu

Mesaj gönderen omurolmez »

1. Elbetteki her veritabanında her şeyin (satır sayısı, sütun sayısı, indeks sayısı, tablo sayısı, vb) bir sınırı var. Ancak bu sınırlar yeterince yüksek. 25 kolonun, Firebird 'ün sınırını aşmayacağına o kadar eminim ki, manuel ine bakmaya bile ihtiyaç duymuyorum.

2. Madem insert olmuyor, büyük ihtimalle bir hata mesajı (veya istisna) alıyor olmalısınız. Buraya yazmanız gerekirdi.

3. Kolon sayınızı değiştirdiğinizde, insert gerçekleşiyor ise; sorununuz, sonraki kolonların kodlaması veya veri tipi ile ilgili yaptığınız bir hatadan kaynaklı olmalı. 20-25 kolon ile baş etmek, doğru sql kodunu yazmak veya 25 defa FieldBy ... , vs. kodlamak zordur.

4. Madem 20-25 kolon ile başetmek zordur, "database normalisation" veya "database normal forms" konularına bakabilirsiniz. Ya da en azından, master-detail kavramını inceleyebilirsiniz.
Ömür Ölmez
PCkoliq_55
Üye

Re: İnsert İşleminde Kolon Sorunu

Mesaj gönderen PCkoliq_55 »

arkadaşım verdiğin bilgiler için çok teşekkür ederim.Limitin bu kadar olduğunu bilmiyordum master-detail kullanıyorum zaten ama merak edip 25 kolonla denemek istedim cevabın da gayet açıklayıcı oldu teşekkürler tekrar